Menu

Piekę bo lubię!

Ty też lubisz przygotowywać różne pyszności?

Ciasto cytrynowe

polityczni1

15

Czasami najprostsze ciastka to najlepsze ciastka. W tym przypadku jedna cytryna ma wystarczająco dużo jasnego smaku, aby przyprawić delikatny biały placek. Jego sok jest połączony ze sproszkowanym cukrem i skropiony na górze, gdzie twardnieje w słodko-cierpką, chrupiącą powłokę. Znajome i pocieszające smaki sprawiają, że ten łatwy tort wycina taśmy z całego tygodnia.

26

Jak uzyskać najbardziej aromat cytrynowy

Aby uzyskać najbardziej cytrynowy smak w swoim cieście, zrób cytrynę (lubimy używać mikropłatki dla najlepszych, najlżejszych strzępków) bezpośrednio w misę miksera, tak aby każda kropla olejku trafiła do ciasta, a nie na deskę do krojenia lub licznik. I chociaż z pewnością można skropić glazurę cytryną na ciasto, gdy jest jeszcze ciepłe, środek będzie bardzo wilgotny. Jeśli wolisz chrupiące ciasto, poczekaj, aż ciasto całkowicie się ochłodzi, a następnie polej glazurą.

Łatwy tort z cytryną

Służy od 12 do 15

Do ciasta:
Spray do gotowania 
2 3/4 szklanki uniwersalnej mąki 
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
1 łyżeczka soli 
2 pałeczki (8 uncji) masła niesolonego, w temperaturze pokojowej 
1 2/3 szklanki granulowanego cukru
Drobno tarta skórka 1 średniej cytryny 
4 duże jajka, w temperaturze pokojowej 
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego 
1 1/2 szklanki mleka pełnego, w temperaturze pokojowej

Do glazury cytrynowej: 
1 szklanka cukru pudru 
3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

Zrób ciasto : Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 350 ° F. Pokryć patelnię o wymiarach 9 x 13 cali za pomocą sprayu do gotowania; odłożyć na bok.

Umieść mąkę, proszek do pieczenia i sól w średniej misce i wymieszaj, aby połączyć; odłożyć na bok.

Umieść masło, cukier i skórkę z cytryny w misce miksera stojącego wyposażonego w uchwyt do wiosła. (Alternatywnie, użyj elektrycznego miksera ręcznego i dużej miski.) Pokonuj na średniej prędkości, aż rozjaśnione i puszyste, około 3 minut. Pokonaj jajka pojedynczo, poczekaj, aż każde jajko zostanie włączone, zanim dodasz następne, a następnie uderz w wanilię. Zatrzymaj mikser i zeskrobuj boki miski gumową szpatułką.

Mikserem na niskiej prędkości uderz w 1/3 mieszanki mąki, a następnie 1/2 mleka. Powtórzyć z połową pozostałej mieszaniny mąki i pozostałego mleka. Zakończ, walcząc w pozostałej mieszance z mąką aż do momentu, w którym została już włączona; nie mieszaj.

Zeskrobać ciasto na patelnię i rozprowadzić na równą warstwę. Piec przez 20 minut. Obrócić do pieczenia i piec do testera umieszczony w środku ciasta wychodzi z kilkoma wilgotnych okruchów przyłączone i krawędzie zaczynają się obracać, złoto-brązowy, 10 do 15 minut więcej (blachy metalowe piec szybciej niż szkło lub ceramika, więc sprawdź na wczesnym etapie).

Umieścić formę do pieczenia na ruszcie i całkowicie schłodzić do temperatury pokojowej. Wymieszaj sproszkowany cukier i sok z cytryny w średniej misce, aż będą gładkie. Łopatkę równomiernie rozprowadzić na placek, posmarować szpatułką offsetową lub gumową szpatułką i pozostawić do wyschnięcia glazury, około 15 minut. Pokroić w kwadraty i podawać.

© Piekę bo lubię!
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci